קצת עלי

דניאל תמיר

מטפל באמצעות שייט וגלישה

בוגר תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בעבודה סוציאלית בהתמחות בילדים ונוער

ניסיון ימי של 24 שנים

קצין ימי ומפקד דבור בחיל הים, בוגר קורס חובלים, מנחה הכשרות מפקדים בקורס חובלים 

רכז תוכנית 'עוגן לחיים'; תוכנית מניעה לבני נוער בסיכון באמצעות שייט

מדריך שייט במועדון 'שייט חיפה'; לימוד ימאות בסיסית וערכים חברתייים לילדים בגילאים 6-12

מטפל רגשי ב'נעורים'- מרכז הורים ומתבגרים בחולון

ממקימי מכינת מגדלור- מכינה עבור נערים בסיכון המשתמשת בים כאמצעי חינוכי\ שיקומי ​

נשוי ואב לשתי בנות

גר בתל אביב וחי את הים

 

איך הכל התחיל

במהלך שנותיי כמדריך שייט במועדון 'שייט חיפה, מועדון המגדל שייטים תחרותיים, שמתי לב שהרוב הגדול של הילדים מגיע לפעילות כי הם נהנים להפליג ומחפשים את הקשר האנושי. כחלק מקשר שכזה, הילדים הביאו את הקושי שלהם לידי ביטוי במרחב הימי וכן באינטראקציות חברתיות שונות- מי עוזר למי, מי יושב בצד ודואג רק לעצמו, מי מתקשה להתמודד עם הים והסירה ועוד.

 

ראיתי בכך הזדמנות מופלאה להשתמש בים ובסירות לעזור לילדים לצאת לים ולהתגבר על הקשיים השונים. לאט לאט ככל שנשענתי על הים והסירות, התחלתי להבין שמדובר בכלי עוצמתי שיכול לאפשר לילדים להתבטא באופן חוויתי ולהתייחס לקשיים ולכוחות שלהם באופן פחות וורבלי ולראות תוצאות באופן חי. לדוגמא, ילד בעל נטייה לחוסר סדר וארגון ירכיב את הסירה שלו באופן כזה ואף עשוי לשכוח ציוד משמעותי. כאן המחיר שישלם הוא גדול והוא עשוי להרגיש את ההשלכות של הקושי שלו, ולכן נפתחת הזדמנות נהדרת ללמידה משמעותית של מיומנויות סדר וארגון. משם והלאה, הים פתוח ועמוק מספיק כדי לצלול למרחבים אחרים.

 

 

חזון המרכז

מרכז 'בסירה אחת' נועד לתת מענה וכלים רגשיים, התנהגותיים וקוגניטיביים, לילדים, למתבגרים, המתקשים לשבת בחדר וזקוקים לסביבה שונה, פתוחה ומאפשרת.

 

כל משפחה שפונה למרכז עוברת תהליך של אבחון הכוחות והקשיים של הילד ומשפחתו, וכן אנו תופרים יחד 'חליפה רגשית' מותאמת לצרכיהם ויוצאים לים הפתוח.

 

פתיחות, שקיפות ואנושיות הם שלושת אבני היסוד שעליהן אני נשען בעבודה מול המשפחות, שמאפשרות לנו להתבונן ולהבין את הילד וקשייו, תוך שימוש בכוחות הקיימים על מנת להביא לשינוי.